
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 15.6 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 24 |
| Height | 2.35 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 50 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 50 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.625 V |
| Sampling Rate | 117 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| power consumption | 30 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Number of Inputs | 8 |
Stock: 51
Distributors
pcbx
Unit Price$30.69651
Ext.Price$30.69651
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $30.69651 | $30.69651 |
| 10 | $25.18358 | $251.83580 |
| 25 | $23.89062 | $597.26550 |
| 50 | $22.66404 | $1133.20200 |
| 100 | $21.50026 | $2150.02600 |
